Policyjna emerytura zwierząt służbowych

Policyjna emerytura zwierząt służbowych

Trudno sobie wyobrazić realizację niektórych zadań przez Policję bez możliwości wsparcia psów i koni służbowych. Dlatego bardzo ważna jest troska o te zwierzęta po ich przejściu na emeryturę.

Od 21 grudnia 2021 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, dotyczące policyjnych psów i koni, które przestają służyć w Policji. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik lub policjant – jeździec. Co ważne Komendant Główny Policji na wniosek opiekunów może zezwolić na objęcie takim samym wsparciem zwierzęta, ktore odeszły ze służby przed wejściem w życie nowych regulacji, jakim objęte są te, które przechodzą na emeryturę i mają zapewnioną opiekę na mocy ustawy.

Pierwszym psem służbowym, który skorzystał z dobrodziejstwa nowych przepisów był Komik, pies patrolowo-tropiący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, który z powodu problemów z kręgosłupem, nie mógł już dalej pomagać swoją pracą Policji i 5 stycznia 2022 r. przeszedł na emeryturę.

Po wejściu w życie nowych przepisów na policyjną emeryturę przeszło 40 psów służbowych. Ich opiekunowie otrzymali wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonogów, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych i leczenia.

Na takie wsparcie przyznane przez Komendanta Głównego Policji mogły liczyć również 4 konie i 45 psów, które odeszły ze służby przed wejściem w życie nowych przepisów. Wśród psów objętych wsparciem były owczarki niemieckie, owczarki belgijskie malinois, owczarki holenderskie i foxteriery, które realizowały zadania patrolowo – tropiące (24), patrolowe (4), tropiące (2), tropiące osoby według założeń mantrailingu (1), do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych (4), do wyszukiwania zapachów narkotyków (7), do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich (3).

Psy służbowe objęte wsparciem przez Komendanta Głównego Policji mieszkają w różnych częściach kraju, a swoją pracę na rzecz Policji wykonywały z wielkim oddaniem przez wiele lat.

Obecnie w Policji służą 902 psy i 67 koni. W służbie prewencyjnej są 862 psy, w służbie kryminalnej 34 i kontrterrorystycznej 6.

Najwięcej czworonogów to psy patrolowo-tropiące, które wykorzystywane są do służby patrolowej oraz tropienia śladów ludzkich. Jest ich w Policji 461. Poza tym w Policji służy 69 psów tropiących wykorzystywanych głównie do tropienia śladów ludzkich oraz poszukiwań osób zaginionych, 104 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz 157 do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Najwięcej w Policji służy owczarków niemieckich i owczarków belgijskich malinois, natomiast najbardziej popularne rasy koni służbowych to rasa śląska i polski koń szlachetny półkrwi.

Policyjne zwierzęta przechodzą na emeryturę np. w sytuacji trwałej utraty sprawności, z uwagi na stan zdrowia nie rokujący poprawy czy też z braku postępów w szkoleniu.

Pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia, a koń po ukończeniu 15 roku życia.

Przyznanie zwierzętom wsparcia powoduje, że są one w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę.

(Biuro Prewencji KGP/ foto: Jacek Herok BKS KGP oraz archiwum prywatne opiekunów zwierząt)

Źródło: Komenda miejska Policji w Będzinie

Previous Areszt za napaść na dostawcę jedzenia
Next Wojewódzki finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowego

Może to Ci się spodoba

Policjanci z Komisariatu Policji w Zabierzowie ujawnili niemal 2,5 kg suszu marihuany

Policjanci z Komisariatu Policji w Zabierzowie zatrzymali 26-letniego mieszkańca krakowskiego powiatu, który pod balkonem, w swoim miejscu zamieszkania przechowywał prawie 2,5 kg  suszu marihuany, pozwalających na uzyskanie ponad 5 tys.

Dziesięć zarzutów usłyszał młody mężczyzna, który pobił swoją partnerkę a następnie ukradł jej telefon komórkowy

Do zdarzenia  doszło 21 lipca 2017 roku około godziny 15.40 na jednym z osiedli w Wieliczce. 28-latek pobił dotkliwie swoją partnerkę i ukradł  jej telefon komórkowy, a następnie uciekł. Kobiecie

Oszustwa, narkotyki, broń

Kilka dni temu policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspolnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, działając pod nadzorem Prokuratury

Nietrzeźwy pasażer wszczął awanturę w nocnym autobusie na krakowskich Dębnikach. Kiedy policjanci znaleźli u niego narkotyki, chciał zwalić winę na kierowcę

2 kwietnia br. około godz.1:30 w nocy oficer dyżurny Policji w Krakowie przyjął zgłoszenie o awanturującym się pasażerze autobusu, który nie chce opuścić pojazdu. Na ul. Barską, gdzie autobus miał

Andrychowscy policjanci zatrzymali sprawców pobicia i kradzieży. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, grozi im kara pozbawienia wolności do lat 5

Kilka dni temu w Andrychowie na ul. Krakowskiej mężczyźni w wieku 35 i 50 lat pobili przypadkowo napotkanego mężczyznę, po czym zabrali mu portfel z całą jego zawartością. Następnie mężczyźni

Miechów. Przewozili w samochodzie amfetaminę, zostali zatrzymani przez policjantów

Miechowscy policjanci zatrzymali dwie osoby, kobietę i mężczyznę, którzy przewozili samochodem amfetaminę. Policjanci zabezpieczyli prawie 35 gramów narkotyku i przedstawili sprawcom zarzuty.  Kilka dni temu miechowscy policjanci zatrzymali do kontroli

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź