Policyjna emerytura zwierząt służbowych

Policyjna emerytura zwierząt służbowych

Trudno sobie wyobrazić realizację niektórych zadań przez Policję bez możliwości wsparcia psów i koni służbowych. Dlatego bardzo ważna jest troska o te zwierzęta po ich przejściu na emeryturę.

Od 21 grudnia 2021 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, dotyczące policyjnych psów i koni, które przestają służyć w Policji. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik lub policjant – jeździec. Co ważne Komendant Główny Policji na wniosek opiekunów może zezwolić na objęcie takim samym wsparciem zwierzęta, ktore odeszły ze służby przed wejściem w życie nowych regulacji, jakim objęte są te, które przechodzą na emeryturę i mają zapewnioną opiekę na mocy ustawy.

Pierwszym psem służbowym, który skorzystał z dobrodziejstwa nowych przepisów był Komik, pies patrolowo-tropiący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, który z powodu problemów z kręgosłupem, nie mógł już dalej pomagać swoją pracą Policji i 5 stycznia 2022 r. przeszedł na emeryturę.

Po wejściu w życie nowych przepisów na policyjną emeryturę przeszło 40 psów służbowych. Ich opiekunowie otrzymali wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonogów, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych i leczenia.

Na takie wsparcie przyznane przez Komendanta Głównego Policji mogły liczyć również 4 konie i 45 psów, które odeszły ze służby przed wejściem w życie nowych przepisów. Wśród psów objętych wsparciem były owczarki niemieckie, owczarki belgijskie malinois, owczarki holenderskie i foxteriery, które realizowały zadania patrolowo – tropiące (24), patrolowe (4), tropiące (2), tropiące osoby według założeń mantrailingu (1), do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych (4), do wyszukiwania zapachów narkotyków (7), do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich (3).

Psy służbowe objęte wsparciem przez Komendanta Głównego Policji mieszkają w różnych częściach kraju, a swoją pracę na rzecz Policji wykonywały z wielkim oddaniem przez wiele lat.

Obecnie w Policji służą 902 psy i 67 koni. W służbie prewencyjnej są 862 psy, w służbie kryminalnej 34 i kontrterrorystycznej 6.

Najwięcej czworonogów to psy patrolowo-tropiące, które wykorzystywane są do służby patrolowej oraz tropienia śladów ludzkich. Jest ich w Policji 461. Poza tym w Policji służy 69 psów tropiących wykorzystywanych głównie do tropienia śladów ludzkich oraz poszukiwań osób zaginionych, 104 do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz 157 do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Najwięcej w Policji służy owczarków niemieckich i owczarków belgijskich malinois, natomiast najbardziej popularne rasy koni służbowych to rasa śląska i polski koń szlachetny półkrwi.

Policyjne zwierzęta przechodzą na emeryturę np. w sytuacji trwałej utraty sprawności, z uwagi na stan zdrowia nie rokujący poprawy czy też z braku postępów w szkoleniu.

Pies może przejść na emeryturę po ukończeniu 9 roku życia, a koń po ukończeniu 15 roku życia.

Przyznanie zwierzętom wsparcia powoduje, że są one w sposób kompleksowy zaopiekowane, gdy kończą służbę w Policji. W ten sposób docenia się ich ciężką wieloletnią pracę.

(Biuro Prewencji KGP/ foto: Jacek Herok BKS KGP oraz archiwum prywatne opiekunów zwierząt)

Źródło: Komenda miejska Policji w Będzinie

Previous Areszt za napaść na dostawcę jedzenia
Next Wojewódzki finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowego

Może to Ci się spodoba

Jazda po alkoholu była początkiem jego dużych kłopotów

Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali pijanego 33-latka, który kierował audi. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w jego organizmie. Podczas kontroli okazało się również, że mężczyzna był poszukiwany, nie miał prawa

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie w trakcie kontroli drogowej ujawnili papierosy bez polskich znaków akcyzy

W ubiegłą sobotę tj. 15 lipca br. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali  do rutynowej kontroli drogowej BMW poruszające się w rejonie Alei Pokoju. W trakcie  sprawdzenia bagażnika pojazdu – policjanci

Usiłował sprzedać narkotyki osobom bawiącym się w pubie

Policjanci z I Komisariatu Policji w  Krakowie zatrzymali 25-letniego dilera, którzy będąc w jednym z krakowskich pubów proponował klientom tego lokalu sprzedaż środków odurzających.  Zdemaskowany mężczyzna uciekł z klubu –

Policjanci CBŚP udaremnili wprowadzenie na rynek 18 kilogramów amfetaminy

Ponad 13 litrów oleju amfetaminowego, kilogram gotowej amfetaminy, 670 tabletek ekstazy zabezpieczyli policjanci CBŚP z Lublina u 36-letniego mężczyzny. Wartość zabezpieczonych narkotyków to 6 mln złotych. Mieszkaniec Małopolski usłyszał zarzuty

Dozór dla młodego narkotykowego dilera z powiatu krakowskiego

16 czerwca br. przed północą w Nowej Górze dzielnicowi z Komisariatu Policji w Krzeszowicach zauważyli trzy młode osoby, które na widok mundurowych zaczęły zachowywać się nerwowo i niepewnie. Funkcjonariusze podjęli

Uderzenie w przestępczość gospodarczą. Zabezpieczono papierosy oraz krajankę tytoniową warte prawie 14 tysięcy złotych

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KP I w Krakowie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dystrybucję wyrobami tytoniowy. Sprawą zajmuję się Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie. Policjanci ustalili, że

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź