Czym jest kaloryczność drewna i jakie drewno na opał wybrać?

Czym jest kaloryczność drewna i jakie drewno na opał wybrać?

Właściciele kominków stają przed dylematem wyboru odpowiedniego sprzedawcy drewna opałowego, aby uzyskać najlepszą ofertę w każdym sezonie. Ważne jest, aby przy zakupie drewna do kominka brać pod uwagę nie tylko cenę, ale również parametry. Jak to często bywa w przypadku drewna opałowego, produkt wyższej jakości będzie oznaczał oszczędności dla portfela. Duże znaczenie ma wartość opałowa drewna. Ale co to właściwie znaczy?

Wartość opałowa drewna

Wartość opałową drewna można określić jako parametr, który dostarcza informacji o jego wydajności. Jest to ilość energii, jaką można uzyskać ze spalenia danej masy drewna. Zwykle wyrażana jest w jednostce kwh/mp (kilowatogodziny na metr sześcienny). Jeżeli współczynnik ten jest wyższy, materiał uwalnia więcej ciepła. Oznacza to, że do ogrzania domu potrzeba mniej paliwa. Wartość grzewcza drewna jest dokładnie taka sama.

Warto zwrócić uwagę na wiele czynników przed zakupem drewna opałowego. Nie będziesz musiał się zbytnio martwić o iskry czy dym, jeśli wybierzesz odpowiednie drewno.

Wartość opałowa drewna opałowego określi jego cenę. Z uśrednionych wartości kosztów* wynika, że najdroższe jest drewno grabowe. Kosztuje on około 195 zł za każdy metr (w przypadku standardowych plastrów) Poniższa tabela pokazuje, które drewno ma najwyższą wartość opałową. Buk, akacja i dąb są kolejnymi najdroższymi gatunkami drewna. Kasztan, lipa i topola to najtańsze drzewa w cenie 110 zł. Widać, że oszczędności są znaczne, ale jak to się przekłada na zużycie paliwa i w efekcie na oszczędności?

Sprawdź: Wartość kaloryczna różnych rodzajów drewna opałowego

Jakie drewno jest najlepsze do kominka?

Istnieje wiele różnic w gatunkach drewna, które mogą wpływać na ich właściwości i korzyści, jakie oferują. Do drewna, które trafi do naszego kominka powinno się używać drzew liściastych.

Drzewa iglaste nie są polecane pomimo ich wysokiej kaloryczności. Drzewa iglaste zawierają żywicę, która podczas spalania wytwarza sadzę, olej i duże ilości dymu. Substancje te mogą utrudniać czyszczenie szyb i wkładów kominkowych, a także powodować uszkodzenia przewodów kominowych. Drewno to nie jest idealne do kominka, który cicho się żarzy. Dymienie z niego jest również szybkie i mocne.

Dobre drewno opałowe ma dużą gęstość. Im twardsze jest drewno, tym wyższa jest jego wartość opałowa. Grab jest najbardziej wartościowym rodzajem drewna opałowego, ponieważ spala się powoli, ale wytwarza dużo więcej energii (około 2200 kwh/mp). Doskonałe pod tym względem są akacja, dąb, klon i buk (ok. 2100 kwh/mp), następnie brzoza i klon (ok. 1900 kwh/mp). Gatunki topoli są lżejsze i mają niższą wartość opałową, co znajduje również odzwierciedlenie w ich niższych cenach. Poniższa przedstawiamy przykładowe zestawienie wartości opałowej wybranych drzew.

Wartość opałowa gatunku KWh/mp

 • Grab – 2200
 • Buk – 2100
 • Dąb – 2100
 • Jesion – 2100
 • Brzoza – 1900
 • Klon – 1900
 • Modrzew – 1700
 • Sosna – 1700
 • Świerk – 1600
 • Olcha – 1500
 • Jodła – 1500

Ważnym czynnikiem jest wilgotność drewna. Zawartość wody w drewnie nie powinna przekraczać 20%, a optymalnie nie więcej niż 15%. Taki poziom wymaga długiego sezonowania, które trwa zazwyczaj dwa lata. Suche drewno pali się wolniej i jest bardziej kaloryczne niż drewno świeżo ścięte. Wytwarza też mniej dymu i sadzy ze spalania. Jest to ważne zarówno ze względów ekologicznych, jak i praktycznych. Zgodnie z prawem za spalanie mokrego drewna może zostać nałożona kara pieniężna.

Previous Czy na studia kupić plecak czy torbę? Jak wybrać odpowiedni bagaż dla studenta?
Next Posiadasz firmę lub chcesz ją założyć? Sprawdź, dostępne dotacje unijne dla mikro i małych firm

Może to Ci się spodoba

Porady modowe – Jak dobierać dodatki?

Akcesoria są istotną częścią każdego stroju. Akcesoria modowe mogą nie tylko dodać stylu do stroju, ale także zmienić jego wygląd. Jak dobrać dodatki do stroju, aby wyglądać jak najlepiej? Co

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Porozumienie Akademii Górniczo- Hutniczej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Tadeusz Słomka oraz Komendant Miejski Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na

Uprawa kiełków – Jak uprawiać tę bombę witaminową?

Dostęp do warzyw i owoców, które są bogate w witaminy i minerały, może być utrudniony, zwłaszcza zimą. W jaki sposób możemy uzupełnić tę różnicę? Dowiedz się, jak wyhodować kiełki z

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Wykonanie oczka wodnego z wodospadem własnymi rękami jest dość łatwe – potrzebujesz tylko trzech głównych elementów: zbiornika magazynowego, pompy i zasilacza. A nawet najmniejszy wodospad, umiejętnie wpisany w krajobraz letniego

TOP 5 zabiegów medycyny estetycznej na zimę

Istnieje wiele opcji pielęgnacyjnych i kosmetycznych, które mogą być stosowane w celu ratowania suchej skóry. Istnieje wiele dostępnych opcji, z których wszystkie okazały się skuteczne. Jednak do tego typu pielęgnacji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź