Posiadasz firmę lub chcesz ją założyć? Sprawdź, dostępne dotacje unijne dla mikro i małych firm

Posiadasz firmę lub chcesz ją założyć? Sprawdź, dostępne dotacje unijne dla mikro i małych firm

O tym, że jesteśmy narodem przedsiębiorczym, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdego dnia w kraju rejestrowanych jest kilkaset nowych firm. Większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. Te małe firmy często trafiają na mur, który hamuje ich rozwój, a niektóre skazane są na zagładę. Wynika to nie tylko z braku pomysłów, ale także z gigantycznego braku środków finansowych. Warto wiedzieć, że polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wiele form i rodzajów wsparcia, w tym na dotacje z Unii Europejskiej.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, należy pamiętać, że fundusze unijne dla osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, są często dystrybuowane za pośrednictwem agencji zatrudnienia. Pierwszym przystankiem powinna być Twoja macierzysta agencja. Każdy urząd realizuje inne programy wsparcia. Na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl w zakładce Programy Usługi znajdziesz linki do wszystkich programów realizowanych w Polsce

Dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej

Urząd Pracy może udzielić Ci wsparcia, jeśli nie jesteś aktywnym przedsiębiorcą, ale mimo to chcesz założyć własną firmę. Nie jest ono dostępne dla wszystkich. Zależy to w dużej mierze od dostępności środków finansowych. Jeśli pieniądze są jeszcze dostępne, należy złożyć wniosek na początku każdego roku.

W pierwszej kolejności do tego wsparcia kwalifikują się bezrobotni poniżej 30 roku życia. Nie mogą się oni uczyć ani pracować, ale mogą się o takie wsparcie ubiegać. Przeciętne wynagrodzenie może wynosić 6-krotność dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, która wynosi 28 tys. zł. Obecnie przeciętne wynagrodzenie wynosi 28 tys. zł. Pomoc ta jest bezzwrotna, ale przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 12 miesięcy. Warto wspomnieć, że do dotacji należy dołączyć poręczyciela.

Aby otrzymać to wsparcie, należy złożyć wniosek w lokalnym urzędzie pracy, przedstawić swój pomysł na biznes i przejść żmudny proces. Na przykład, trzeba będzie przejść szkolenie z zarządzania biznesem i przeprowadzić rozmowy z indywidualnym doradcą.

Trudniej będzie uzyskać dotację z Urzędu Pracy na dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jeśli masz więcej niż 30 lat. Każdy urząd pracy ma swoje własne procedury, ale ważne jest, aby wykazać, że jest się w trudnej sytuacji zawodowej i finansowej.

Tylko osoby powyżej 30 roku życia mogą ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

  • Są bezrobotnymi kobietami,
  • Ukończyły 45. rok życia,
  • Są trwale bezrobotne,
  • Są niepełnosprawne,
  • Mają słabe wykształcenie i nie posiadają umiejętności poszukiwanych na rynku pracy.

Aktywni przedsiębiorcy mają więcej możliwości, jeśli poszukują zewnętrznego finansowania, które pomoże im rozwinąć działalność.

Przeczytaj również: Innowacyjna gospodarka dotacje

Program Polska Wschodnia

Od wielu lat mówimy o tym, jak zaktywizować mieszkańców wschodnich województw w naszym kraju. Podjęte działania zaczynają procentować. W Polsce Wschodniej pojawiło się wiele nowoczesnych firm, szczególnie tych, które specjalizują się w IT.

Jeśli Twoja firma jest zarejestrowana w województwie lubelskim lub podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim, możesz skorzystać z jednego z poddziałań, aby wziąć udział w konkursie o dofinansowanie.

Fundusze mogą być przyznane m.in. na wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów, stworzenie strategii wejścia na rynki zagraniczne, czy na tzw. rebranding, czyli nadanie marce nowej tożsamości i zwiększenie jej atrakcyjności. Możliwości jest wiele, a szczegóły można znaleźć na stronie www.polskawschodnia.gov.pl.

Start-upy

Choć zakładanie firmy jest obecnie bardzo popularne, wiąże się z ryzykiem, że można nie znaleźć inwestora. Pomocne mogą być programy przeznaczone specjalnie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

PFR Ventures i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzą programy Starter, BizNest oraz “Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Ten ostatni program przeznaczony jest dla start-upów z Polski Wschodniej. Może być zarządzany przez park technologiczny i korzysta ze wsparcia ekspertów (nie jest to stricte dotacja).

BizNest i Starter pozwalają na uzyskanie finansowania z różnych źródeł, takich jak fundusze venture capital czy fundusze zalążkowe. Środki przyznawane są w drodze konkursu, w którym eksperci oceniają zgłoszone projekty i wybierają najbardziej innowacyjne.

Dofinansowanie z RPO

Źródłem finansowania dla samorządów w Polsce, a także przedsiębiorców, są Regionalne Programy Operacyjne. Wspierane będą firmy, które są w stanie przyczynić się do rozwoju gospodarki kraju lub społeczności w swoich regionach.

Obecnie “najłatwiej” jest uzyskać środki na wszelkie działania, które związane są z informatyzacją, ochroną środowiska, czy zwiększeniem konkurencyjności na rynkach europejskich. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie m.in. na Termomodernizację budynków czy stworzenie platformy e-usług.

Szczegółowych informacji na temat dotacji dostępnych w ramach Programu Regionalnego na danym terenie udziela Urząd Marszałkowski.

Previous Czym jest kaloryczność drewna i jakie drewno na opał wybrać?
Next Jak wygląda inwestowanie w złoto?

Może to Ci się spodoba

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

„Handel ludźmi”

W ramach realizacji „Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2016-2018”, w miesiącu maju b.r., policjantki Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie przeprowadziły w Galicyjskim Centrum Integracji Społecznej

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Kapsel Cup 2021

Zapraszamy na będzińskie eliminacje turnieju KAPSEL CUP 2021, które odbędą się 21 sierpnia (sobota) o godzinie 16.00 na Plaży Miejskiej. W czasach coraz doskonalszych gier komputerowych i rozbudowanej rzeczywistości wirtualnej

Dni Bezpiecznego Internetu

W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetu (Tygodnia Bezpiecznego Internetu) w 2017 roku obchodzonego pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepsze”, policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie z dyrekcją oraz

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź